KafkasLar, Kafkasya, Cerkes, Cerkez, Çerkes, Çerkez, Adige, Adiga, Wored, Nart, Kafkas, Xabze, K
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KafkasLar, Kafkasya, Cerkes, Cerkez, Çerkes, Çerkez, Adige, Adiga, Wored, Nart, Kafkas, Xabze, K

KafkasLar, Kafkasya, Cerkes, Cerkez, Çerkes, Çerkez, Adige, Adiga, Wored, Nart, Kafkas, Xabze, KuzeyKafkas, Adiğe, Adiğa :

AnasayfaKhafkasyaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Adige Fıkraları :)

YazarMesaj
Kafkasya
ADMİN
ADMİN
Kafkasya

Adige Fıkraları :) Empty
MesajKonu: Adige Fıkraları :)   Adige Fıkraları :) Icon_minitimePaz Eyl. 07, 2008 7:19 pm

Çerkes Duası
cerkez bir kayanin etrafinda sakin skin donuyormus tatar atinla yanismis cerkez ne yapiyorsun cerkez dua ediyorum demis tatar bende edebilirmiyim demis cerkez tabiki edebilirsin tatar atini kenara birakir baslar cerkezin arkasindan donmeye ve cerkez firlar ata atlar tatar benim duam kabul oldu allah yardimcin olsun der ve atla uzaklasir.

Kabardey HaLk Otobüsünde
Kabardey otobüse biner gideceği yere gelince kapıya yönelir ve şoför bey inecek var der.Şoför kapıyı açar açmasına ama bizim gabardey basamakların üzerine oturur. şoför indi sanıp kapıyı kapatır bizim ki şoför bey inecek var der kapı açılınca tekrar basamakların üzerine oturur. Bu olay birdaha tekrarlanır. Şoför dayanamayıp sorar; beyfendi neden inmiyorsunuz? Bizim ki cevap verir; şoför bey herseferinde otur diyorsunuz.Bizim ki kapı açılırken çıkan hava sesini otur anlayıp oturuyormuş. DIISSS...

Yaşanmış Bir OLay
Mahallemizde kaim(eskiden Köydü)hatko bir ihtiyar sabah çift sürmeye gider.Yolu Şagujların evi önünden geçiyordur.Tarlaya yetişir tam çift sürmeye başlayacak Kütt saban kırılır.Canı sıkkın bir halde evin yolunu tutan ihtiyar tam Şaguj ların evlerinin yanına yetiştiğinde seslenir. Meal; Heyyy Şagujlar evime gidcem ve geçmek zorundayım Dışarıya çıkmayın .Bunu söylemedeki maksadı ihtiyarcaaz sabandan olduk bari araba sağlam kalsın düşüncesi:)

At MeseLesine Son Nokta
Günün birindesahibi Türk olan bi atı gözüne kestiren Kabardey,ala atı çalar,dama saklar.Bu olaydan kuşkulanan Türk ,kadıya şikayet eder bizim Kabardeyi..Kabardey napsn,kadı sorar,;neden çaldın bu adamın atını**?Kabardey kıvrak zekasıyla cevap verir;sayın kadı,rabbim deveyi yaratmış Arap kulu için ,EŞŞŞE yaratmış Farisi kulu için...ATIIII YARATMIŞ çERKES KULU İçİN... BEENNN HAKKIM OLANI ALDIM demiş.

Baba ve OğuL
Bir çerkes oğluna devamlı dayak atıyomuş. Oğlu da artık bunalmış birgün caminin içine kaçmış. Peşinden babası girmiş caminin avlusuna;

- Lanet olası evlat , çabuk çık dışarı , bunca yıldır girmediğim biryere beni sokupta günahkar etme:)

Atı Nereye BağLıyayım
Bir gün birisi bir Abhaz evine misafir olmuş. Bir-iki-üç gün derken baya kalmış. Nihayet sonunda gitmeye karar vermiş. Atını getirmişler hazırlıyorlar tam o sırada ev sahibi gelmiş.Bakmış misafir gidecek gibi nezaketen kal demiş. Misafir, aman yok olmaz, yok artık gitmem lazım gibi şeyler söyleyince, ev sahibi misafirin iyice gitmeye niyetli olduğunu anlamış. Ev sahibi olayı biraz daha abartıp, yok gitme, olur mu kal diye ısrar etmiş. Misafir peki o zaman demiş.Dönüp ev sahibine atın ipini nereye bağlayayım demiş.
- Ev sahibi umutsuzca bir türlü tutamadığım şu dilime bağla demiş.

Kabahat Sizde DeğiL
Malum cerkezler evlenme çagına gelince at çalmaları gerekir.kabardey bir yaşlı hanımına artık bizim oglan da at çalsa der..kadın ogluna iletir bunu.oglu da bir karslının atını çalar..buna kızan karslı solugu kabardeylerin evinde alır,atını geri ister.kabardey buna çok sinirlenir ve karslıya:amman amman, verin şu görgüsüzün atını.zaten gabbahhaat sizde degil sizin gibi görgüsüzün atını çalanda:) der.

ALLah Aşkına Oturun
Ömründe hiç camiye giderek, cemaatle birlikte namaz kılmayan bir çerkes büyüğü Cemaatle acaba nasıl kılınıyor diyerek caminin yolunu tutmuş. çerkes büyüğü tam camiden içeri girerken, cemaatte namazı kılmak için ayağa kalkınca çerkes büyüğü patlatmış bombayı;
- Allah aşkına rahatsız olmayın.

Uçak
Sapsığın biri yolculuk icin uçağa binmiş.Biletini alırkende özellikle cam kenarından istemiş.Tesadüf yanına da bir kabartey oturmuş.Neyse ucak kalkışa gecmiş.Aradan bir sure gectikten sonra sapsığ lavaboya gitmek için musade istemi ve yerinden kalkmış.Bir muddet sonra geldiğinde bakmış ki kabarteyin yerine oturduunu gormüş.Beyefendi müsade edermisiniz yerime gecebilirmiyim.Özellikle cam kenarından almıştım demiş.Kabarteyde sapsığa donerek a afedersiniz ya ben sizi indiniz sandım demişSmile

ALLah Gayırmış Gözü Çıkmamış
Birgün abazanının biri, yolda giderkene bi trafik kazası olur,merakla insanların toplandığı yere giden abaza yerde yatan ölüyü görünce ,döner yanındakine,ve müthiş bi şaşkınlıkla;wullaha allah gayırmış ,gözü çıkmamış..der..

Savaş
Bir çeçen ile bir Abaza aynı siperde savaşıyorlarmış. Cephane azlığı nedeniyle çeçen mermileri düşmanı görerek sıkıyormuş, Abaza ise kafasını siperden kaldırmadan sağa sola bakmadan ateş ediyormuş. çeçen Abazaya dönerek , zaten mermimiz az ,bari mermileri düşmanı görerek sık demiş, Abaza da korktuğunu belli etmemek için şeytan görsün yüzleriniz demiş.

ayran
abazaya uzaktan bir misafir gelmiş.gelen misafir arabadan valizlerini indirirken bunu gören ev sahibi misafire biliyorum kalmıyacksınız ama bi ayranımı içirmeden sizi göndermem demiş

At Satıcısı
iki çerkez kardeş gider bir atçalar,ertesigünde satmak için pazara çıkarırlar.abi kardeşine benim biraz işim var sen atla ilgilen der uzaklaşr. atın yanına gelen bir çeçen atın satılık olup olmadıgını sorar,ver bakalım şa atın yürüyüşü nasıl diyerek biner ve kamçıyı vudugu gıbi atı alp kaçar.işi bitip dönen agabey bakarki at yok kardeşine sorar ne oldu atı sattımı,kardeş de evet sattım aldıgımız fiatat gitti kar edemedik der.

kim daha akıllı?
Bir çerkes ve bir abaza paraşüt eğitimi alıyorlarmış.Bir gün komutanları yeryüzüne iki yüz metre kala paraşütlerinin açılmasını emretmiş.Vakit geldiğinde hr ikisi de atlamış.çerkes asılmış ipine .. fakat paraşütü açılmamış..Hızla yere düşerken yanından süzülerek inen abazaya seslenmiş.Yowwey! açılmıyorrrr!.. abaza pişkin pişkin cevap vermiş.Açacaksın da ne yapacaksın .. zaten geldik.

BiLiyordum
Vaktiyle, çerkes köylerimizden birinde yaşlı bir Kabardey ilçedeki işlerini halledebilmek için ilçe arabasının gelmesini beklemektedir. Oldukça da acelecidir. Bir zaman sonra araba gelir. Kabardey, şoföre bin bir laf söyledikten sonra yerine oturur. Yol boyunca sürekli şoföre daha hızlı gitmesi, bir an önce ilçeye yetişebilmesi için söylenir durur. Bir zaman sonra şoför arabayı kenara çeker ve motoru açar. Kabardeyde sinirle yanına gider. - Ne oldu evladım? - Sorma amca, der şoför. Vites kolunda bir problem var. - Vites kolu nedir? - Hani sağ tarafımda duran bir kol var ya, deyince Kabardey cevabı yapıştırır. - Wollihi ben onu bozacağını biliyordum. Yola çıktık çıkalı onunla oynuyorsun.

OnLar Birbirine Yetiyor

Görevliler dünyasini yeni degistirmis olan adama cehennemi gezdiriyolarmis.Ortada koca koca kazanlar altlarinda alev alev yanan odunlarin etkisiyle fokur fokur kayniyormus. Içlerinde ise aglayan , bagiran ve disari çikmaya çalisan binlerce günahkar çirpiniyormus.
Her kazanin basinda ellerinde dev gürzleriyle birar zebani bekliyor , kazandan çikmaya çalisanlarin , aninda kafalarina vurarak geri kazanin içine havale ediyormus.
Ortalikta tek kazan varmis ki , o da digerleri gibi fokur fokur kaynamasina ragmen ne disariya cikmaya calisan insan , ne de basinda bekleyen zebani varmis. Bu durum yeni ölenin oldukca ilgisini çekmis. Kendisine mihmandarlik yapan melege dönüp:
-Bu kazanin basinda neden zebani yok? demis.Melek gülümsemis ve:-O kazan çerkeslerin kazani...Oradan çikmaya kalkan olursa zaten kendileri izin vermiyorlar , ayagina yapisip geri düşürüyorlar demis.

abaza atıı

abazanın biri cemiyite gitmek için aceleyle bi at çalar.cemiyet çıkışında hangi atın kenidne ait oldugunu çıkartamaz.bunun üzerine silahını çeker ve herkez atlarını alsın atımı vuracayim derr.herkez atını alır abazanın atı belli olduktan sonra neyse burasını kan yapmayalım evde vururum der:)

çapa yapan abaza

abazanın biri tarlada oturarak çapa yapıyormuşş.yoldan geçen laz abazayı görmüş ve sormuş ya oturularak çapamı yapılır ?abaza da cevap vermiş yahu yatarak denedim ama olmadı şimdede oturarak yapıyorum demiş..
http://khafkasya.net.tc

Adige Fıkraları :)
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-